FLORIDA MEN'S STATE CHAMPIONS

********************************************

YEAR NAME/CITY RINGER %

1923 Harold Falor St Perersberg

1927 C. R. Thompson - Tampa 54.8

1928 C. R. Thompson - Tampa 55.0

1961 Charles Stephens - Bradenton 60.8

1962 John Clingan - Apopka 62.1

1963 John Rademacher - Plant City 59.7

1964 John Rademacher - Plant City 57.9

1965 George Schummer - Lake Worth 58.4

1966 John Rademacher - Plant City 64.2

1967 John Clingan - Apopka 69.7

1968 John Rademacher - Plant City 73.6

1969 John Rademacher - Plant City 63.0

1970 John Rademacher - Plant City 75.6

1971 William Riley - Bradenton 62.2

1972 John Rademacher - Plant City 69.2

1973 John Rademacher - Plant City 69.2

1974 John Rademacher - Plant City 64.2

1975 Levi Miller - Sarasota 59.2

1976 Levi Miller - Sarasota 66.6

1977 John Rademacher - Plant City 68.1

1978 Duaine Whitmer - Winter Hvn        59.9

1979 Troy Harrison - Lakeland 64.2

1980 Carl Steinfeldt - Largo 81.7

1981 Carl Steinfeldt - Largo 80.0

1982 Carl Steinfeldt - Largo 73.0

1983 Carl Steinfeldt - Largo 80.9

1984 Carl Steinfeldt - Largo 84.0

1985 Carl Steinfeldt - Largo 72.0

1986 Carl Steinfeldt - Largo 74.0

1987 Carl Steinfeldt - Largo 71.6

1988 Carl Steinfeldt - Largo 79.0

1989 Carl Steinfeldt - Largo 73.0

1990 Carl Steinfeldt - Largo 72.0

1991 Carl Steinfeldt - Largo 72.0

1992 Carl Steinfeldt - Largo 69.6

1993 Gary Gardner - Apopka 61.0

1994 James Pete Peterson -Orlando 60.0

1995 Robert Harrold - Clearwater 68.0

1996 Ron Deckard - Tampa 54.0

1997 Don Titcomb - Palm Bay 60.2

1998 Carl Steinfeldt - Largo 64.4

1999 Ron Deckard - Tampa 66.2

2000 Ron Deckard - Tampa 66.2

2001 Ron Deckard - Tampa 55.3

2002 Ron Deckard - Tampa 65.2

2003 Ron Deckard Tampa 75.0

2004 Ron Deckard Tampa 70.5

2005 Ron Deckard Tampa 71.3

2006 Glenn Rains Sebastian 57.4

2007 Ron Deckard - Tampa 68.0

2008 Jessie W Gorgorth Bradenton 54.3

2009 Ron Deckard = Tampa 66.7

2010 Ron Deckard Tampa 68.3

2011 Ron Deckard Tampa 63.3

2012 Ron Deckard Tampa 61.3

2013 Ron Deckard Tampa 56.3

2014 Walter Ray Williams Jr Ocala 75.3

2015 Walter Ray Williams Jr Ocala 70.7

2016 Bob Gray The Villages 60.0

2017 Bob Gray The Villages 51.1

********************************************

 

 

WOMEN'S STATE CHAMPIONS

YEAR NAME - CITY RINGER %

******************************************

1989 Betty Dunlap - Lakeland 54.0

1990 Marge Spray - New Port Richey 61.0

1991 Marge Spray - New Port Richey 71.4

1992 Ricki Fuller - Tampa 61.1

1993 Marge Spray - New Port Richey 63.0

1994 Carrie Carpenter - Bradenton 66.0

1995 Linda Kaercher - Inverness 60.0

1996 Joyce Coles - Inverness 59.6

1997 Carrie Carpenter - Bradenton 62.6

1998 Carrie Carpenter - Bradenton 67.2

1999 Carrie Carpenter - Bradenton 67.5

2000 Carrie Carpenter - Bradenton 58.7

2001 Linda Kaercher - Inverness 48.3

2002 Debbie Burrows - Palm Bay 66.9

2003 Debbie Burrows Palm Bay 60.3

2004 Debbie Burrows Palm Bay 63.6

2005 Verdell Woollard Apollo Beach 66.2

2006 Linda Smith Lady Lake 60.3

2007 Verdell Woollard - Apollo Beach 63.7

2008 Verdell Woollard Apollo Beach 68.6

2009 Verdell Woolard Apollo Beach 69.7

2010 Pam Maples Melbourne 58.9

2011 Pam Maples Melbourne 64.6

2012 Shalee Cason St Cloud 70.0

2013 Shalee Cason St Cloud 61.1

2014 Shalee Cason St Cloud 71.7

2015 Shalee Cason St Cloud 73.0

2016 Shalee Cason Titusville 64.6

2017 Shalee Cason Titusville 78.3

*****************************************

 

GIRLS STATE CHAMPION

YEAR NAME CITY RINGER %

*****************************************

2003 Barbara Coons Trenton 11.9

2004 Barbara Coons Trenton 14.7

2005 Donna Coons Trenton 10.7

2006 Donna Coons Trenton 20.0

2007 Donna coons - Trenton 15.5

2010 Megan Polski Largo 22.0

2011 Megan Polski Largo 36.4

2012 Megan Polski Largo 35.0

2013 Megan Polski Largo 39.5

*****************************************

 

BOYS STATE CHAMPION

YEAR NAME - CITY RINGER %

*****************************************

1998 Jay Kilpatrick - Dunnellon 15.5

1999 Chris Tarbet - Clearwater 31.0

2000 Brady Sunday - Dunedin 24.0

2001 Brady Sunday - Dunedin 31.7

2002 Brady Sunday - Dunedin 57.0

2003 Brady Sunday Dunedin 59.6

2004 Chad Sunday Dunedin 39.0

2005 John Reynolds Jr Archer 39.6

2006 John Reynolds Jr Archer 58.4

2007 Hayden Cohen - Plant City 21.5

2008 Leland Reynolds Bronson 20.5

2009 Leland Reynolds Bronson 15.0

2010 Justin Maples Melbourne 24.7

2011 Dylan Holmberg Tampa 52.0

2012 Dylan Holmberg Tampa 36.0

2013 Dylan Holmberg Tampa 49.5

*****************************************

 

 

ELDER'S STATE CHAMPIONS

YEAR NAME - CITY RINGER %

*****************************************

1989 Herman Weiser - Lake Worth 55.0

1990 Paul Scheub - Sarasota 75.0

1991 Paul Scheub - Sarasota 66.0

1992 Russell Lobuzzetta - Sarasota 64.0

1993 Paul Scheub - Sarasota 65.0

1994 Frank Ward - Melbourne 61.0

1995 Robert Downey - Bradenton 53.0

1996 Russell Lobuzzetta - Sarasota 57.6

1997 Wayne Cowger - Dunedin 60.5

1998 Herb Drum - Dunnellon 56.5

1999 James Adcox - Beverly Hills 61.2

2000 James Adcox - Beverly Hills 71.3

2001 Gene Straw - Zephyrhills 65.9

2002 Warren Woolsey - Clearwater 72.0

2003 Wayne Cowger Dunedin 66.0

2004 Warren Woolsey Clearwater 68.8

2005 Robert Zumbahlen Tarpon Spngs 67.0

2006 Robert Zumbahlen Tarpon Spmgs 71.2

2007 Wayne Cowger - Dunedin 67.3

2008 Warren Woolsey - Clearwater 65.7

2009 Tom Hall Spring Hill 71.3

2010 W. Ray Hood Pinellas Park 71.3

2011 Tom Hall Spring Hill 77.0

2012 Tom Hall Spring Hill 76.9

2013 Dave Jagers St Cloud 74.3

2014 Larry Deck Ft Myers 65.7

2015 Tom Hall Spring Hill 76.0

2016 Ron Deckard Tampa 75.3

2017 Dave Jagers St Cloud 78.7

*****************************************

 

MEN'S DOUBLES STATE CHAMPIONS

YEAR NAMES

******************************************

1996 Ron Deckard - Robert Zumbahlen

1997 Ron Deckard - Robert Zumbahlen

1998 Carl Steinfeldt - Don Titcomb

1999 Ron Deckard - Robert Zumbahlen

2000 Ron Deckard - Robert Zumbahlen

2001 W. R. Williams Jr. - Byron Jarrett

2002 W. R. Williams Jr. - Byron Jarret Tom Hallt

2003 Ron Deckard Robert Zumbahlen

2004 W R Williams Jr Larry Gilson

2005 Ron Deckard James Hayden

2006 Ron Deckard James Hayden

2007 Ron Deckard - James Hayden

2008 John Peplinski Byron Jarrett

2009 Ron Deckard James Hayden

2010 Ron Deckard James Hayden

2011 Ron Deckard James Hayden

2012 Ron Deckard James Hayden

2013 Dan Brown Bob Gray

2014 Walter Ray William Jr Robert Hottinger

2015 Ron Deckard James Hayden

2016 Frank Cweklinski Bob Gray

2017 Frank Cweklinski Bob Gray

******************************************

 

 

WOMEN'S DOUBLES STATE CHAMPIONS

YEAR NAMES

******************************************

1996 Joyce Coles - Judy Oliphant

1997 Henrietta Raulerson - Susan Wright

1998 Lois Smith - Judy Oliphant

1999 Linda Rains - Maxine Hunt

2000 Linda Kaercher - Eileen Fox

2001 Dorothy Hood - Joanne Simpson

2002 Debbie Burrows - Pam Maples

2003 Joanne Simpson Dorothy Hood

2004 Verdell Woollard Debbie Burrows

2005 Verdell Woollard Debbie Burrows

2006 Joanne Simpson Dorothy Hood

2007 Verdell Woollard - Debbie Burrows

2008 Verdell Woollard Debbie Burrows

2009 Verdell Woollard Debbie Burrows

2010 Marcela Santoyo Pam Maples

2011 Verdell Woollard Debbie Burrows

2012 Vicki Marteney Susan Benware

2013 Babe Hood Mary Lombardo

2014 Vicki Marteney Susan Benware

2015 Vicki Marteney Sue Benware

2016 Vicki Marteney Sue Benware

2017 Vicki Marteney Claudette Braswell

******************************************

ELDER'S DOUBLES STATE CHAMPIONS

YEAR NAMES

*********************************************

1997 Cal Kaercher - Eugene Rock

1998 Wayne Cowger - Don Koth

1999 James Adcox - William P Tobin Jr

2000 Wayne Cowger - Jerry Huberth

2001 James Adcox - Roy Trussell

2002 James Adcox - Warren Woolsey

2003 James Adcox Warren Woolsey

2004 James Adcox Warren Woolsey

2005 Robert Zumbahlen Wayne Cowger

2006 Robert Zumbahlen Lee Post

2007 Warren Woolsey - Wayne Cowger

2008 Ken Duquet Robert Farnsworth

2009 Robert Zumbahlen Lee Post

2010 Tom Hall Robert Moulin

2011 Tom Hall Robert Moulin

2012 Tom Hall Robert Moulin

2013 Tom Hall Robert Moulin

2014 Larry Deck John Murphy

2015 Tom Grillis Roy Knight Sr

2016 Ron Deckard Robert Zumbahlen

2017 Roy Knight Sr Thomas Grills

********************************************

MIXED DISTANCE DOUBLES STATE CHAMPIONS

YEAR NAMES

**********************************************

1998 Ron Deckard - Wayne Cowger

1999 Ron Deckard - Wayne Cowger

2000 Walter Ray Williams Jr. - BillieSue Pennington

2001 W. R. Williams Jr. - James Adcox

2002 Ron Deckard - Wayne Cowger

2003 Glenn Hoppes Warren Woolsey

2004 Ron Deckard Wayne Cowger

2005 Ron Deckard Wayne Cowger

2006 Ron Deckard Ken Duquet

2007 Ron Deckard - Ken Duquet

2008 Ron Deckard Ken Duquet

2009 Jesse Wayne Goforth Tom Hall

2010 Ron Deckard Ken Duquet

2011 Don Chamberlain Frank Cweklinski

2012 James Hayden Robert Zumbahlen

2013 Frank Cweklinski Don Chamberlain

2014 Walter Ray Williams Jr Charles Buddy Short

2015 Bob Gray Lee Post

2016 Ron Deckard Frank Cweklinski

2017 Alan Kasch Robert Moulin

**********************************************